Kimimizin Sevdiği Kimimizinse Sinirini Bozan 1 Nisan Şaka Günü Aslında Nereden Geliyor?

Hazır 1 Nisan’a az bir zaman kalmışken bugünün tarihini ve nasıl ortaya çıktığını merak edebileceğinizi düşündük ve bugünün tarihini sizlere detaylıca anlattık! O zaman buyrun sizi aşağıya alalım…?

Kaynak: https://mymodernmet.com/april-fools-d…

Hayatınızda bir kere de olsa 1 nisan şakasına maruz kaldığınız olmuştur.

Her yıl 1 Nisan’da kutlanan 1 Nisan Şaka Günü, asıl kökenleri bir sır olarak kalsa da, birkaç yüzyıldır farklı kültürler tarafından kutlanıyor.

1 Nisan Şaka Günü’nün kökeni nereden geliyor?

Bazı tarihçiler 1 Nisan Şakası Günü’nün, 1563’te Trent Konseyi’nin isteği üzerine Fransa’nın Jülyen takviminden Gregoryen takvimine geçtiği 1582 yılına kadar uzandığını düşünüyor. Jülyen Takviminde, Hindu takviminde olduğu gibi yeni yıl 1 Nisan civarında ilkbahar ekinoksuyla başlıyordu.

Haberi geç alan veya yeni yılın başlangıcının 1 Ocak’a taşındığını fark etmeyen ve Mart’ın son haftası olan 1 Nisan’a kadar kutlamaya devam eden kişiler, şakaların hedefi haline gelmişti.

Bu kişilere ‘nisan aptalları’ deniyordu ve çeşitli şakalara maruz kalıyorlardı. Bu kişilerin sırtlarına kağıt balık konuluyor ve nisan balığı anlamına gelen ‘poisson d’avril’ olarak adlandırılıyorlardı. ‘Poisson d’avril’ ise kolay yakalanan balıklar ve saf insanlar için kullanılıyordu.

Bir diğer ihtimal ise Hilaria festivalleri.

Tarihçiler 1 Nisan Şaka Günü’nü antik Roma’da Kibele kültünün takipçileri tarafından mart ayının sonunda kutlanan Hilaria (Latince’de neşe dolu anlamına gelir.) gibi festivallerle de ilişkilendirdiler. Bu festivalde insanlar kılık değiştirerek vatandaşlarla ve hatta yargıçlarla alay ederdi. Mısır’ın İsis, Osiris ve Seth efsanesinden ilham aldıkları da söylentiler arasında.

1 Nisan Şaka Günü’nün ilkbahar ekinoksuna veya Kuzey Yarımküre’de Tabiat Ana’nın insanları değişen, öngörülemeyen hava koşullarıyla kandırdığı baharın ilk gününe bağlı olduğuna dair spekülasyonlar da var.

İngiltere kralı Kral John’un yaşadığı ilginç bir olayın da 1 Nisan’ın çıkış noktası olabileceği düşünülüyor.

O zamanlar, Kral’ın geçtiği herhangi bir yolun kamu malı haline gelmesinin bir gelenek olduğu söylenir. Doğal olarak, Gotham’ın vatandaşları, Kral’ın kasabalarından geçeceğini duyduklarında, Kral’ı kasabalarının yakınına adım atmaktan caydırmak için bir plan yaparlar. Kralın habercileri Gotham’a girdiklerinde insanlar kuşları çatısız kümeslere hapsetmeye çalışması ve balıkları boğmaya çalışmaları gibi ilginç olaylarla karşılaştılar. Bu olay sonrasında Gotham’ın kasaba halkı deli ilan edildi. Planları da başarılı oldu çünkü kral kasabayı talep etmemeye karar verdi. Batman çizgi romanlarındaki Gotham City de ayrıca adını bu efsaneden almıştır.

Peki hangi ülke 1 Nisan’ı nasıl kutluyor?

1 Nisan Şaka Günü 18. yüzyılda Britanya’nın her yerine yayılmıştı ve günümüzde de farklı şekillerde bugünü kutluyorlar. Örneğin İskoçya’da bu gelenek iki gün olarak kutlanır ve bir tanesi ‘gowk avlamak’ olarak geçer. ‘Gowk’ guguk kuşu anlamına gelir ve o gün insanlar sahte işlere gönderilir. Devamında ise Tailie Day’i kutlarlar ve insanların popolarına sahte kuyruk takmak veya üzerlerine “beni tekmele” işaretleri koymak gibi şakalar yaparlar.

1 Nisan’da klasik bir İrlanda geleneği, masum bir kurbana ‘çok önemli’ bir mektup vermektir.

Daha sonra önemli mektubu belirli bir kişiye teslim etmeleri istenir ve bu kişi mektubu okuduktan sonra ciddi bir şekilde kurbanı başka bir kişiye teslim etmesi için gönderir. Aynı mektubu birkaç farklı kişiye teslim ettikten sonra kurban genellikle şüphelenmeye başlar. Yeterince sahip olduklarında ve sonunda mektubu açtıklarında şaka olduğunu anladıkları bir yazıyla karşılaşırlar. 1 Nisan Şakası gününde, aldatma sanatı kadar özgünlük de önemlidir. 

Sonuç olarak 1 Nisan’ın kökeni tam bilinmese de farklı kültürlerde farklı şekillerde kutlanan eğlenceli bir gün diyebiliriz, değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir