Dışişleri’nden İsrail’in “Ermeni Soykırımı” iddialarına yanıt: Amaç dikkati başka yere çekmek

T24 Dış Haberler

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Erdoğan’a yanıt veren İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz‘ın “Ermeni Soykırımı” iddialarına ilişkin olarak, “İsrail hükümeti üyelerinin, dikkatleri işledikleri suçlardan başka yöne çekme çabaları sonuç vermeyecektir” dedi. 

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) görülen ve ülkesine “soykırım” suçlaması yöneltilen davanın reddedilmesini umduğunu söyledi. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Katz, bugün Lahey’de görülen duruşma hakkında açıklamalarda bulundu.

Güney Afrika’yı “Hamas’ın sadık temsilcisi” olmakla suçlayan Katz, bazı ülkelerin İsrail söz konusu olduğunda “çifte standart” uygulandığı iddiasında bulundu.

Katz’dan Erdoğan’a yanıt

Katz, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın cuma namazı sonrası yaptığı, “Bizim vermiş olduğumuz bütün belgeler ciddi manada Lahey’de iş görüyor ve bu belgeleri artırarak vermeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki şu anda bizim teslim ettiğimiz o belgeler ağırlıklı olarak görsel belgeler de söz konusu ve bu belgelerle İsrail orada mahkûm olacaktır. Bunu bekliyoruz. Çünkü Lahey Adalet Divanının adaletine de inanıyoruz” sözlerine de bu iddiadan yola çıkarak yanıt verdi.

Katz: Geçmişinde Ermeni soykırımı bulunan Türkiye…

X hesabından yaptığı paylaşımda, bazı Batılı devletlerin “soykırım” olarak nitelediği 1915 olaylarına atıfta bulunan Katz, “Geçmişinde Ermeni soykırımı bulunan bir ülke olan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi İsrail’i hedef alan asılsız iddialarla övünüyor. Ermenileri, Kürtleri hatırlıyoruz. Tarihiniz kendini anlatıyor. İsrail, sizin barbar müttefiklerinize karşı yıkımda değil, savunmada” ifadelerini kullandı.

Katz’ın “soykırım” iddialarını içeren bu açıklamalasına da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli‘den yanıt geldi. Keçeli, İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın “Ermeni Soykırımı” iddialarına ilişkin olarak,  “İsrail hükümeti üyelerinin, dikkatleri işledikleri suçlardan başka yöne çekme çabaları sonuç vermeyecektir” dedi.

Bakanlık: İsrail hakkındaki davayı yakından takip ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Lahey’deki davayla ilgili, “Gazze’deki felaketin gerçek nedeni İsrail işgali, İsrail’in yayılmacı zihniyeti ve insan haklarını, uluslararası hukuku ve ahlaki ilkeleri tamamen yok sayan eylemleridir” denildi.

Açıklamada, “Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden İsrail’in 1948 Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine dair iddiaların ele alındığı davayı yakından takip ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

TIKLAYIN – İsrail’den Erdoğan’a “soykırım” yanıtı

TIKLAYIN – Erdoğan: Netanyahu’nun kaçacak deliği yok

Lahey’deki dava

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de işlediği fiillerle Soykırımın Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık’ta Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) dava açarak İsrail aleyhine ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep etmişti. Davanın dün görülen ilk duruşmasının ardından bugünkü oturum da görüldü. Mahkeme, kararını ilerleyen günlerde açıklayacağını duyurdu. 

Lahey’de dün gerçekleştirilen ilk mahkeme oturumunda Güney Afrika’nın İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığı yönündeki tek turluk sözlü savunması dinlenmişti. Duruşmada davacı Güney Afrika’yı temsil eden avukatlar, İsrail’e “Gazzelilere yönelik bilinçli eylemlerinin soykırım niyetini kanıtladığı” suçlamasını yöneltmişti.

Güney Afrika öncelikli olarak, İsrail’in Gazze’deki tüm askeri operasyonlarını derhal durdurması için, uluslararası mahkemenin ihtiyati tedbir kararı almasını talep etmişti. 

TIKLAYIN | İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açılan soykırım davasının ilk duruşması sona erdi

TIKLAYIN – Güney Afrika öncelikli olarak, İsrail’in Gazze’deki tüm askeri operasyonlarını derhal durdurması için, uluslararası mahkemenin ihtiyati tedbir kararı almasını talep ediyor

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir