CHP’den Anayasa açıklaması: Askeri vesayete de saray vesayetine de hayır

ANKARA – CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Sevda Erdan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Anayasa çağrısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘ANAYASA TASLAĞINI İKİ CUMHURBAŞKANLIĞI BÜROKRATI KALEME ALDI’

Erdoğan’ın işaret ettiği 2023 Anayasa taslağının saray bürokratları tarafından kapalı kapılar ardında hazırlandığını belirten Kılıç, “Bugün ceplerinde olan Anayasa taslağı, iki yıl boyunca Saray’da hummalı bir şekilde yapılan çalışmaların sonunda ortaya çıktı. Saray’da, yani kapalı kapılar ardında. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Mehmet Uçum başkanlığında bazı hukukçularla birkaç kez Anayasa toplantıları yapıldı. Anayasa taslağını ise yine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Yavuz Atar kaleme aldı. Yani yeni Anayasa taslağını yazan toplamda 2 kişidir. Bu iki kişinin ortak özelliği de ikisinin de Cumhurbaşkanlığı bürokratı olmasıdır” dedi.

Anayasaların toplumsal uzlaşma metinleri olduğunu hatırlatan Kılıç, “Anayasalar toplumsal uzlaşı aranarak, toplumun farklı kesimleri bir araya getirilip, görüşleri alınarak yazılır. Bugün ‘hazırladık’ dediğiniz Anayasa ise Saray bürokratlarının kaleminden çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

SARAY VESAYETİNİN ÜRÜNÜ BİR ANAYASA

Açıklamasına Erdoğan’a seslenerek devam eden Kılıç, “Vesayet vesayettir. Sizin yaptığınız da vesayet nöbetinden başka bir şey değildir. Bugün Askeri vesayetin ürünü bir Anayasa’ya karşı, saray vesayetinin ürünü bir Anayasa ile karşımıza çıkıyorsunuz. Size bir hukukçu olarak ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi olarak Bir hukuk kuralını hatırlatayım: Hukukta usul esastan önce gelir. Maalesef bu yöntem dahi Saray Anayasası’na ‘hayır’ dememiz için yeterli” diye konuştu.

‘1982 ASKERİ VESAYETİNE DE HAYIR; 2023 SARAY VESAYETİNE DE HAYIR’

Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Duyduğum kadarıyla Saray’da yazdırdığınız Anayasa taslağı için partiniz propaganda ekiplerine bir de slogan hazırlatmışsınız. Slogan da belli olmuş: ‘1982 Darbe Anayasası’na Hayır; 2023 Sivil Anayasası’na Evet’. Biz de bir slogan hazırladık:
‘1982 Askeri vesayetine de Hayır, 2023 Saray vesayetine de’.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir