Araştırmalar fazla florür ve meme kanseri arasındaki bağlantıyı buldu: Florürü en yoğun nerden alıyoruz?

1999’da ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), su kaynaklarının florlanmasının “20. yüzyılın on büyük halk sağlığı başarısı” arasında yer aldığını duyurdu. Ancak CDC, florürü nörolojik bozukluklara, hipotiroidizme ve kansere bağlayan artan kanıtları dikkate almada başarısız oldu.

Florür-hipotiroidizm bağlantısı ortaya çıktı
Birleşik Krallık’taki Sağlık Hizmetleri Araştırmaları Merkezi ve Kent Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, kamu su kaynağındaki florlamanın en yüksek olduğu bölgelerde daha yüksek düzeyde hipotiroidizm tespit etti. Örneğin West Midlands, İngiltere’nin batı-orta kesiminde tamamen florlanmış bir metropol bölgesidir. Çalışma, hipotiroidizm vakalarının, İngiltere’nin kuzeybatısındaki suyun florürlenmediği bir başka yüksek nüfuslu bölge olan Greater Manchester’dakinden iki kat daha yüksek olduğunu buldu.
Çalışma yazarları, “İçme suyundaki yüksek florür düzeylerinin, hipotiroidizm prevalansını tahmin etmede yararlı bir katkı sağladığını bulduk” diyor. “Araştırmanın bulguları, güvenli bir halk sağlığı önlemi olarak topluluk florlamasının geçerliliği konusunda belirli endişeleri artırıyor.”
Çalışma, florür düzeylerinin litre su başına 0,3 mg’ın üzerinde olduğu bölgelerde hipotiroidizm oranlarının %30 arttığını buldu.
Bu, nüfusun %67’sinin florür uygulanan belediyelerde yaşadığı ve suda önerilen florür seviyesinin İngiltere’nin iki katı olan 0,7 mg/L olduğu Amerika Birleşik Devletleri’ndekileri ilgilendirmelidir .

150 kiloluk sağlıklı bir yetişkin için günde 3,5 mg florür alımı hipotiroidizme neden olabilir. ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) en son verilerine göre, ortalama bir Amerikalı günde yaklaşık 3 mg, bazen 6 mg’a kadar florür tüketiyor. Bu yüksek miktarlar, ticari olarak yetiştirilen ürünlerdeki su ve böcek ilacı kalıntılarından (sonuçta florür başlangıçta bir haşere kontrol kimyasalıydı), diş macunundan, meyve sularından, konserve yiyeceklerden ve çoğu Amerikalının günlük olarak tükettiği diğer ürünlerden kaynaklanmaktadır.

Florür nerelerde bulunur?

Florür özellikle diş sağlığında oynadığı önemli rol ile bilinen bir mineraldir. Florür hem besinlerde doğal olarak bulunur, hem de diş macunu gibi ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Bu yazıda, florürün faydalarından, potansiyel zararlarından ve hangi besinlerde bulunduğundan bahsedeceğiz.

Çay ve Kahve
Siyah çay ve kahve, doğal florür kaynağı olarak bilinen içeceklerdendir. Günlük hayatımızda çok sık tükettiğimiz bu iki içecek her ne kadar vücudumuzun florür alımına katkıda bulunsa da aşırı tüketimleri önerilmemektedir. Günde 3-4 fincandan daha fazla içmemenizde fayda var.

Deniz Ürünleri
Karides ve yengeç gibi deniz canlıları, iyi bir florür kaynağıdır. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek hem genel sağlığınıza katkı sağlar hem de florür alımınızı destekler.

Ve eğer bir kişide iyot eksikliği varsa, hipotiroidizmin tehdit haline geldiği miktar yalnızca 0,7 mg’a düşer. Dünya nüfusunun tahminen %90’ında iyot eksikliği olduğu ve milyonlarca insanın florürlü su içmeye devam ettiği göz önüne alındığında, küresel bir hipotiroidizm salgınının kapımızda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hipotiroidizm ve kanser oranlarının şok edici gerçeği

Hipotiroidizm (yani düşük tiroid fonksiyonu) kilo alımına, yorgunluğa, kabızlığa, kuru cilde, saçların incelmesine, ağrıya, soğuğa tahammülsüzlüğe, kalp atış hızının yavaşlamasına, hafızanın bozulmasına ve depresyona neden olabilir. Daha önceki tahminler hipotiroidizmin (HT) ABD nüfusunun %4,6’sını etkilediğini gösteriyordu.
Ancak tıp camiası onlarca yıldır florürün endokrin sisteme neler yapabileceğini biliyor. Bir zamanlar guatr ve hipertiroidizmin (aşırı aktif tiroid) diğer semptomlarını tedavi etmek için kullanıldı. Florür başlangıçta ticari piyasada böcek ilacı olarak satılıyordu. Bugün ABD’nin su kaynaklarını florlamak için kullanılan kimyasallar genellikle Çin’deki fazla endüstriyel atıklardan satın alınıyor.
“Su kaynağına kasıtlı olarak arsenik eklemeyeceğiz. Ve bilerek kurşun eklemeyeceğiz. Ancak florür ekliyoruz. Gerçek şu ki florür kurşundan daha zehirli, arsenikten ise biraz daha az zehirlidir” diyor Dr. John Yiamouyiannis.
Florür ayrıca doğrudan kanserle de bağlantılıdır . Eski Ulusal Kanser Enstitüsü’nden Dr. Dean Burk, florürlü su içen fareler üzerinde çalıştı. Bu sıçanlarda özellikle tiroid, kemik ve karaciğerde tümörlerde artış görüldü. Araştırmasına dayanarak Burk, florlamanın 10.000’den fazla kanser ölümüne neden olduğunu tahmin etti.
Artan riskin kısır döngüsünde, çalışmalar aynı zamanda tiroid hormonu replasman Levotiroksin gibi ilaçları alan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu göstermiştir.
Kanser riskinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz?
Florür, günlük kullandığınız birçok gıda ve üründe gizli olduğundan, florürden tamamen kaçınmak neredeyse imkansızdır.

Ancak bu tehlikeli maddenin zararlı etkilerini ciddi şekilde azaltmak için atabileceğiniz proaktif adımlar vardır.

  • İlk ve en önemli adım, eviniz için florürü filtreleyen birinci sınıf bir su arıtma sistemine yatırım yapmaktır. Organik ürünler aldığınızdan emin olun ve hangi meyve ve sebzelerin pişirildiğinde florür düzeylerinde artış göreceği (bezelye gibi) konusunda kendinizi eğitin.
  • Son olarak, düzenli olarak detoks yapın ve nöroprotektörler ve kanserle mücadele eden kurkumin gibi maddeleri diyetinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir