Altında Şikayet Yağdı, Darphane Devreye Girdi! İşte Altında Yeni Uygulama

Son dönemde sahte altına yönelik şikayetler artınca Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye girdi. Sahteciliği önlemek için Kıymetli Maden Takip Sistemi (KMTS) yeni bir uygulamaya başlayacak. Buna göre değerli metaller darphane tarafından takip edilecek ve üzerlerine ürün bilgileri yazılacak. Rafinelere KMTS uygulamasına geçiş için 1 ay süre tanındı.

Milliyet.com.tr’de yer alan habere göre Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk “Merdiven altı rafineriler çoğalmaya başladı. Bu nedenle mevcutta 8 lisanslı rafineri var ve bunun 3-4 tanesi faaliyet halinde, diğerleri ise değil. Özellikle altının çok talepli olduğu bir dönemdeyiz” dedi.

“Burada kod verilmesi suretiyle olumsuzlukların önüne geçilmeye çalışıldığını görüyorum. Yılbaşından sonra uygulanmaya başlanacak bence bu olumlu bir gelişmedir.

HANGİ ALTINLAR İÇİN GEÇERLİ?

“Külçe altın ve gram altınlar için geçerli olacak. Külçe altın zaten 1 kg olan altın anlamına geliyor. Diğerleri için ise 1 gram, 5 gram, 10 gram, 100 gram, 250, 500 altınlar için geçerli olacak.

CUMHURİYET VE ÇEYREKTE TAKİP SİSTEMİ OLACAK MI?

“Hayır, geçerli değil. Daha önceki Darphane Müdürü bu konuda çip yerleştirileceğini, bu şekilde sahtekarlığın önüne geçileceğini söylemişti. Bu konuda çalışmaların ne aşamada olduğunu bilmiyorum. Çip konusu henüz gündeme gelmedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir