ABD, İran’ın ‘tutuklu takası konusunda anlaştık’ açıklamasını yalanladı

ABD, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın “ABD ile tutuklu takası konusunda anlaşmaya vardık” açıklamasını yalanladı.

AA’nın aktardığına göre, Associated Press’e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Abdullahiyan’ın “Geçtiğimiz günlerde bir anlaşmaya vardık ve Amerikan tarafında her şey yolunda giderse kısa vadede bir tutuklu mübadelesine tanık olacağımızı düşünüyorum” sözlerinin doğru olmadığını söyledi.

Price, “Acımasız bir yalan daha. Bu tarz yalanlar, ailelerin acısını artırıyor. İran’da haksız yere tutuklu olan 3 Amerikalının serbest bırakılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu kişiler sevdiklerine kavuşana kadar durmayacağız” ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Geçen yılın mart ayından itibaren ABD ile dolaylı görüşmeler yoluyla bir belge imzalandı ve onaylandı. Şimdi bunun uygulanmasının zemini hazırlandı. Bizim açımızdan her şey hazır, Amerikan tarafı teknik koordinasyonlarını tamamlama aşamasında” demişti.

ABD’de bazı İran vatandaşları, “yaptırımları ihlal etmek” suçlamasıyla; İran’da da en az 3 ABD vatandaşı casusluk iddiasıyla tutuklu bulunuyor.

İki ülke arasında daha önce tutuklu takası yapılmıştı. Son olarak İran’da tutuklu eski ABD askeri ile ABD’de tutuklu İranlı bilim insanı, Haziran 2020’de eş zamanlı olarak serbest bırakılmıştı.

Ekim 2020’de ise İran’da casusluk suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edilen 85 yaşındaki İran ve ABD vatandaşı Muhammed Bakır Namazi, “insani nedenlerle” serbest bırakılarak ülkeden ayrılmıştı. Namazi’nin oğlu Siyamek Namazi, casusluk suçundan halihazırda İran’da hapiste tutuluyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*